Opłata za marzenia

Dlaczego się uczysz?

A co jeśli powiem Ci, że nawet jeśli nauczysz się tych wszystkich rzeczy, o których piszą ludzie z internetu, wciąż nie zmienisz pracy?

A co jeśli powiem Ci, że będziesz pracował po godzinach, żeby odłożyć na kurs w szkole programowania, a po kursie trenerzy uścisną Ci dłoń i na tym zakończy się wasza współpraca? Co jeśli po kursie, na który odkładałeś kilkanaście miesięcy, nic w twoim życiu się nie zmieni, nie znajdziesz pracy?

A co jeśli powiem Ci, że wszystkie kursy z których korzystasz nie mają na celu zrobić z Ciebie programisty tylko wypromować ich autorów?

Platformy do promocji wykładowców, nie do nauki programowania?

Oglądasz kursy na pluralsight? Jak oceniasz jakość dostępnych tam kursów?
Moim zdaniem zdecydowana większość materiałów, które można tam znaleźć, jest bardzo niskiej jakości. Ktoś przygotował 2 godzinny kurs o super skomplikowanym zagadnieniu i 2 w godziny nauczy Cię programowania! No cóż za fantastyczna perspektywa!

Moim zdaniem pluralsight to platforma do promocji wykładowców, nie dla uczniów. Zdecydowana większość kursów jest zrobiona bardzo powierzchownie i nie zagłębia się w temat na tyle, aby wyjaśnić uczniowi mechanizmy omawianej technologii. Ale zobacz jak to wygląda w CV! “Tworzyłem serię kursów dla programistów na pluralsight, jestem niezłym kozakiem”.

Oczywiście to nie jest tak, że wszystko co jest tam umieszczone jest kiepskie. Można tam znaleźć również bardzo wartościowe materiały.

Moim zdaniem, ze względu na to, że kupując kursy na pluralsight kupujemy pewien pakiet, znosimy odpowiedzialność jednostki za jakość publikowanych materiałów. Inaczej jest na stronie udemy, gdzie kupujemy pojedynczy kurs, pojedynczego autora.

Nauczyciel z wyboru

Oprócz wątpliwej jakości kursów, w internecie można znaleźć również prawdziwych mistrzów i perełki wśród wykładowców. Jeden z autorów kursów na udemy, którego kursy śledzę, dodał do zawartości dodatkowe 90 minut kursu zupełnie za darmo! Po prostu uznał, że materiał który udostępnił wymaga aktualizacji i rozszerzenia. Takie podejście zasługuje na pochwałę i daje poczucie dobrze wydanych pieniędzy.

Opłata za złudzenia

Kursy dla junior-programistów moim zdaniem w dużej części przyciągają zdesperowanych ludzi, pragnących zmian w swoim życiu. Są gotowi oddać swoje oszczędności w zamian za złudzenia. Zastanawialiście się kiedyś jak wygląda rekrutacja trenerów do takich szkół? Kim są?

Czy wszystkie szkoły programowania są złe? Nie. Nie wszystkie. Tak jak wszystko w życiu, również szkoły mają swoje wady i zalety. Istnieją szkoły lepsze i gorsze. Chciałbym, żebyś przed podjęciem decyzji o wydaniu legendarnych 10k na kurs, mądrze wybrał miejsce odbywania kursu.

Nie chcę ich oceniac. Chciałbym przedstawic rozne punkty widzenia, rzucic trochę swiatła.

Na koniec dnia to tylko biznes.

Tym wpisem chciałbym nakłonić Cię do pewnej refleksji. Rynek edukacji początkujących to potężny przemysł, i tak jak wszystko w biznesie, ma na celu zarabianie pieniędzy dla udziałowców. I nie zawsze na pierwszym miejscu w tej układance jest uczeń.

W gąszczu tych wszystkich dostępnych informacji można znaleźć przeróżne materiały. Myślę, że promocja autora wartościowych wykładów i kursów to uczciwa wymiana za czas poświęcony na przygotowanie się do takiej prezentacji, za chęć podzielenia się swoimi doświadczeniami z innymi.

Chciałbym, żebyś przed wykupieniem kursu, książki czy wyjazdem na szkolenie zastanowił się czy autorom materiałów zależy na przekazywaniu wiedzy, czy może zostali już celebrytami i jedyne na czym im zależy to promocja swojego wizerunku?

Tacy programisci idole są nam oczywiście jako społeczności bardzo potrzebni, bo napedzaja nasz rozwoj. My jesteśmy dla nich, a oni sa dla nas.

Advertisements

4 thoughts on “Opłata za marzenia

 1. Beznadziejny post. Kursy na Pluralsight są w porządku. Często pomagają dogłębnie zrozumieć język, są świetnym suplementem dla książek. Swoją drogą – które to niby 120 minutowe kursy mają mnie ‘dogłębnie nauczyć programowania’? Toż to tylko wstęp do dalszego rozwoju.
  Dajmy przykład:
  Ścieżka JS: 21 godzin
  Ścieżka Angular: 55 godzin
  Dodaj jeszcze do tego trening nad CSS i HTML, razem 62 godziny kursów
  No i praktykę na własnym projekcie. To mało? I gdzie te wspomniane 2 godziny, chyba ze ja o czyms nie wiem?
  Post jest słaby również, bo nie podajesz żadnej alternatywy. Podam inną tezę – blogi na temat programowania stały się właśnie taką wizytówką dla devów co by się pochwalić przed rekruterami, że piszą na tematy techniczne.

  Liked by 1 person

  • Cześć, bardzo dziękuję za komentarz :)!

   Myślę, że masz dużo racji i jestem przekonany, że na pluralsight są tez ścieżki opracowane w sposób wyczerpujący. Jest tam wielu bardzo dobrych autorów, ktorych sam moglbym polecic, np. John Sonmez. Chcialbym pokazac ze nie wszystko jest tylko dobre, albo tylko zle.

   Kursy z którymi pracowałem dotyczyły głównie Javy, nie znam technologii front endowych. Kursy te moim zdaniem często pokrywały ten sam temat i nie poruszały ważnych rzeczy, takich min np. złożoność obliczeniowa kolekcji, kiedy i dlaczego należy używać list, map, setów itp. Często prezentowane przykłady były bardzo proste i nie pomagały zrozumieć bardziej skomplikowanych problemów. Autorzy porzucali kursy i nie odpowiadali na pytania w komenatrzach. Są też kursy które bardzo mi się podobały i chętnie do nich wracam, autorem tych kursów jest John Sonmez o ktorym wspomniałem wcześniej.

   Jako alternatywę proponuje Udemy.com (można znaleźć w akapicie gdzie chwalę autora kursu, który dodał dodatkowy content bez dodatkowej opłaty). Płacimy tam za pojedynczy kurs i taka formę uważam za lepszą, bo sprzyja obu stronom (i uczniom, i wykładowcom).

   Z Twoim zdaniem na temat blogów technicznych w pełni się zgadzam, również uważam ze istnieje takie przekonanie.

   Myślę że przedstawiłes bardzo trafne spostrzezenia i interesujacy punkt widzenia, który pominąłem w poście, bardzo dziękuję za komentarz 🙂

   Like

   • Spoko, spoko, mój komentarz był chyba zbyt ‘hejterski’ 😉
    Udemy – ok, może się trafi perełka. Ale niestety, zdecydowane gro kursów jest prowadzone przez (nie ubliżając i nie segregując nikogo) sepleniących hindusów. Na PS się jeszcze z tym nie spotkałem. Kursy są prowadzone przez specjalistów np. kurs Kyle Simpson’a (autor znanej książki You Don’t Know JS) ‘Advanced Javascript’ (prawie 7 godzin) czy wspomnianego John’a Somnez’a. I jest to w ramach jedej, stałej kwoty. Trafiają się gorsze kursy – np. jeden o mikroserwisach, gdzie wyraźnie znudzony człowiek czyta z kartki o zaawansowanej architekturze, ale to rzadkość.

    Moim zdaniem powinieneś zwrócić uwagę w poście na coś innego. Programowanie to nie siedzenie 8 godzin i robienie copy-paste ze stackoverflow. To jest inżynieria. Rzecz trudna, jak słusznie napisałeś – sprzedawana pod postacią pseudo kursików, w których obiecują ci nie wiadomo co. Nie wiem dlaczego, ale często spotykam się z przekonaniem w stylu:
    “No hehe chcesz się nauczyć programowania, to se stwórz projekt, wyguglaj jak czegoś nie wiesz i już masz co chciałeś”
    To tak jakby kazać murarzowi zbudować dom i powiedzieć coś stylu “Tutaj masz cement, tam jest poziomica i weno wybuduj mi tu ładny domek. xD” Serio, ale takie podejście jest powszechne (chociażby w serwisie na literę w) i moim zdaniem chore. Nie wiem czemu. Do zbudowania domu potrzeba architekta (który wszystko zaplanuje), wiedzy co będziemy robić w tym domu (wymagań) I pana Mietka lub zespół Mietków, którzy to wszystko posklejają do kupy (programisty, zespołu programistów).

    I dlatego idealnie jakbyś napisał o przypadkach użycia czy BDD i generanie myślenia o programowaniu w kategoriach inżynierii, o której napisałem wyżej, jako alternatywy do ‘małpiego’ podejścia na zasadzie ‘google twym przyjacielem, zrób se kurs z podstaw składni, będziesz programował, jak coś to patrz google’

    Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi, zwyczajnie nie znam osoby, która napisałaby prawdę na temat. 🙂

    Liked by 1 person

 2. W pelni podzielam Twoje zdanie, tez jestem zwolennikiem inzynierii w programowaniu 🙂

  Bardzo dziekuje za sugestie, mysle ze to swietny pomysl na wpis, postaram sie w najblizszym czasie przygotowac cos na ten temat 🙂

  Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s