Rekordy zostawmy olimpijczykom

Wiesz co jest najgorsze w życiu? Nie, to nie odnieść porażkę. Najgorzej jest odnieść sukces, zasmakować wygranej,  zachłysnąć zwycięskim powietrzem, a później musieć wrócić do bycia nikim.

Zwolnij – rekordy zostawmy olimpijczykom

W zmianie pracy absolutnie nie chodzi o śrubowanie rekordu “kto szybciej się nauczy, ostatni rekord to 3 miesiące, a ten gość zrobił to w 2 miesiące i 3 tygodnie, mamy nowego lidera!”. W zależności od wybranych technologii, w zależności od firmy w pracy czeka na Ciebie wiele wyzwań. Kiedy podejmujesz decyzję, że jesteś gotów, że “to już”, musisz być tego pewien. Musisz być pewien, że sobie poradzisz, bez względu na okoliczności. W przeciwnym razie moim zdaniem może czekać na Ciebie wiele niebezpieczeństw.

Syndrom podrabiańca

Syndrom podrabiańca (ang. Imposter syndrome) przytrafia się również osobom, które są programistami “z wykształcenia”. Ba, przytrafia się nawet gwiazdom estrady, aktorom i wielu osobom publicznym! Warto wspomnieć np. o piłkarzach – wyobrażasz sobie, jak bardzo odpornym psychicznie trzeba być, aby wytrzymywać transfer za grube miliony euro, wytrzymać presję związaną z oczekiwaniami mediów i kibiców? Na koniec dnia piłkarze, tak jak my, są tylko ludźmi. Mają wady i zalety. Strony silne i słabości.

O syndromie oszusta na swoim blogu wspominał również Java Dev Matt, jeśli jesteś zainteresowany i chciałbyś poczytać o tym więcej, zachęcam do lektury: http://www.javadevmatt.pl/impostor-syndrome-u-programisty-i-nie-tylko/

Desperacja

Nie wiem, jaka jest Twoja sytuacja życiowa i dlaczego chcesz zmienić zawód. Chciałbym, żebyś przed podjęciem decyzji wiedział jedno. Jeśli nie potrafisz być szczęśliwym w miejscu w którym jesteś teraz, jeśli nie potrafisz cieszyć się życiem ze wszystkimi jego wadami i zaletami już teraz, to zmiana pracy nie odmieni Twojego losu jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dalej będziesz smutny, dalej będziesz miał problemy, tylko że trochę inne.

Stres

Co jeśli po jakimś czasie się okaże że się nie nadajesz? Może tak na prawdę miałeś tylko farta i gdyby coś poszło nie tak to już nie znalazłbyś kolejnej pracy? Co wtedy?

Zarządzanie kapitałem

Moim zdaniem to jedna z najważniejszych rzeczy w życiu zawodowym. Pozwala zachować komfort psychiczny, nawet wtedy kiedy nie wszystko idzie po naszej myśli. Zarządzanie kapitałem jest rzeczą, której nie uczą w szkole, której nie nauczysz się na uczelni. Kiedy zmieniasz zawód nie polecam stawiać się w sytuacji, w której nie masz żadnych oszczędności. Posiadanie “poduszki finansowej” jest moim zdaniem bardzo istotne, buduje komfort psychiczny, pozwala skupić się na swoich zadaniach, a nie na liczeniu złotówek. Moim zdaniem powinieneś być przygotowany na kilka miesięcy ewentualnego bezrobocia. Będziesz mógł podejmować optymalne decyzje bez panikowania.

Czas wracać do pracy

Warto pamiętać o tym, że nauka programowania wymaga koncentracji. Stres może wpływać bardzo destruktywnie na Twoją zdolność uczenia się. Chciałbym, żebyś dbał o swoje emocje, to z pewnością pozwoli Ci wycisnąć więcej z notatek, z książek czy kursów, nad którymi obecnie pracujesz. Pamiętaj też, że od czytania tego nie zostaniesz programistą, konieczny jest też Twój wkład, Twój wysiłek. Wracaj do pracy.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s