Jak to jest z tym rynkiem pracy?

Dwa miesiące i będziesz pracował. Na rynku pracy jest takie ssanie, że wystarczy ze masz 2 ręce, 2 nogi, trochę chęci i juz możesz być devem!

Przeczytałeś już te książki? To wiesz co, fajnie jakbyś nauczył się jeszcze trochę tego frameworku, trochę tego, tego i tamtego, no i jakieś algorytmy żeby przejść rozmowę i myślę, że bedzie ok. A i najlepiej zrób jeszcze jakiś projekt.
Hej ale czy przed chwilą nie mówiłeś mi, że jest jakieś super ssanie i nic nie trzeba wiedzieć?
Cykl życia inwestycji
Jako pierwsi potencjał inwestycyjny dostrzegają wielcy gracze, obeznani na rynku. To oni jako pierwsi inwestują w biznes. Następnie o potencjalnych zarobkach dowiadują się banki. Wiadomość o żyle złota rozprzestrzenia się. Do gry wkraczają fundusze inwestycyjne, drobni klienci indywidualni. O stopie zwrotu piszą już w gazetach, mówią w wieczornych wiadomościach. I wtedy właśnie Mirek i Halinka oglądają telewizję
–  “Super inwestycja, nieziemska stopa zwrotu!”
– Te, Halynka, yle to my mamy tych oszczemnosci?
– No trochę mamy
– To chodź zainwestujem, jak w telewizji mówio
I tak Mirek i Halinka wchodzą do biznesu. Przez kilka miesięcy inwestycja notuje jeszcze zyski, Mirek właśnie kupił sobie nowy garnitur, jest królem biznesu wśród znajomych. Jego kolega Janusz widzi w nim prawdziwy inewstorski talent! Wieczorem umówili się nawet na spotkanie, żeby porozmawiać o wielkim świecie! W tym momencie wycofują się pierwsi inwestorzy, najwięksi wygrani, rekiny biznesu. Następnie wycofują się banki, odnotowują nieco mniejsze zyski, ale to wciąż bardzo duże dochody. I tak krok po kroku, z inwestycji wychodzą kolejni gracze odnotowując coraz mniejsze zyski, aż dochodzimy do Halinki i Mirka, którzy wchodząc do interesu zbyt późno tracą większość swoich oszczędności, choć liczą na to, że jeszcze się odbiją.
Kurs programowania jak inwestycja Halinki i Mirka?
Czy pracodawcy rzeczywiście tak bardzo cenią osoby po kursach programowania i garściami biorą ich do pracy? Nie wiem, nie bylem na takim kursie, ale moim zdaniem z szukaniem pracy po kursie może być różnie. Chciałbym żebyś wiedział, że w pracy jako developer prawdopodobnie trafisz na rzeczy których nie da się nauczyć w domu. W wielu firmach stosuje się wewnętrzne frameworki i procedury, wykorzystuje wewnętrzne narzędzia. Wiedzy o takich frameworkach i narzędziach nie nauczysz się na żadnym kursie programowania.
Po trudnych studiach jest łatwiej?
Dlatego właśnie moim zdaniem warto uczyć się samodzielnie. Bo na koniec dnia oprócz wiedzy technicznej oraz tej najpotrzebniejszej rzeczy o nazwie “umiejętność rozwiązywania problemów” nauczysz sie czegoś sto tysięcy razy cenniejszego. Nauczysz się jak się uczyć. To na tym polega ta niewielka przewaga osób które przeszły trudne studia – oni umieją się uczyć.
Jak to jest z tym rynkiem pracy?
Dla osób bez wykształcenia kierunkowego, pokrewnego czy innego dopasowywalnego do pracy polegającej na rozwiązywaniu problemów, moim zdaniem droga samouka czy kursanta do zostania devem nie musi być wcale  łatwa. Jeśli dowiadujesz się o tym dopiero teraz, możesz być pewien, że jesteś jedną z wielu osób które usłyszały o technicznym eldorado i chciałyby zostać programistą 15k. Czy powinieneś z tego powodu zrezygnować? Absolutnie nie. Chciałbym, żebyś z tego powodu dał z siebie 10% więcej. Przeczytaj jeden artykuł wiecej. Obejrzyj jeszcze jeden material. Zrób ten jeden projekt więcej! Dostaw nogę, wyróżnij się! Nagroda jest tego warta.
Advertisements

2 thoughts on “Jak to jest z tym rynkiem pracy?

  1. Bardzo trafny wpis i porównanie. Wiele osób zastanawia się nad kursami programowania i niestety marketing mówi, że to wystarczy, żeby już od razu znaleźć pracę.
    Ssanie na rynku jest, ale bardziej na osoby z doświadczeniem niż początkujących. Warto się uczyć, żeby szybciej znaleźć się w tej pierwszej grupie.
    Powodzenia!

    Liked by 1 person

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s